Söderlångvik ligger på Kimitoön, 88 km från Åbo, 175 km från Helsingfors och 72 km från Salo. Behändigast når du oss med bil eller båt, men du kan också ta bussen till Dragsfjärd eller Dalsbruk och åka taxi de sista 6 kilometrarna.

 

Ta en rundtur på Söderlångvik Gård!

Vi har allmänna visningar i museet på lördagar 1.7.–5.8.2017, på svenska kl. 13-14 och på finska kl. 14-15. Välkommen med!

 

Museum

Öppethållningstider:

15.5–31.8 varje dag kl. 11–18. Midsommaren stängt 23.-25.6. I september öppet endast under veckosluten.

Priser:

Vuxna 4 €

Pensionärer 3 €

Studeranden samt grupper (min. 15 personer) 2 €

Barn under 18 år 0 €

Fritt inträde med Museikortet.

Gruppbokningar:

Tel. 02 424 662 | museum@soderlangvik.fi

Guidereserveringar:

Kimitoöns guider tel. 0400 137 793 | guide@kimitoon.fi
Salon oppaat/Kimitoön tel. 040 838 0912

Salon oppaat webpage

 

Reserveringar till restaurangen

cafe@soderlangvik.fi, tel. 02-425 037, försäljning tel. 0400 539 238 | info@storfinnhova.com

Öppethållningstider:

1.6–31.8 varje dag kl. 10–18. Midsommaren stängt 23.-25.6. Kvällsöppet alla fredagar i juli kl 18-22 (köket stängs kl 21). I september öppet endast under veckosluten.

 Växthusen, Björknäs Trädgård kb

Johan Kinos, tel. 040 517 0875

Diana Kinos, tel. 040 565 5668

 

Välkommen till Söderlångvik även sjövägen!

Gästbrygga – Söderlångvik, Kimitoön
Kordinater: 60°01,9’N 22°26’E
Sjökortserie: B
Sjökort: 648, 702
Hamnnummer: 623
Hamnplatser: 3 – 5 st
Djup: 1,5 m – 2 m
Ankare. Förtöjning tillåten endast under museets öppethållningstider.

 

Kontakt

Förvaltare
Mikael Jensen
Tel. 040 553 1803
mikael.jensen@soderlangvik.fi

Trädgårdsmästare
Karin Arfman
Tel. 050 537 0953
karin.arfman@soderlangvik.fi

Skogsförman
Siv Vesterlund-Karlsson
Tel. 044 725 7570
siv.vesterlund-karlsson@soderlangvik.fi

Inspektor
Kaj Eriksson
Tel. 0400 773 846
kaj.eriksson@soderlangvik.fi

Museikoordinator
Kerttu Raittila
Tel. 040 753 4664
kerttu.raittila@soderlangvik.fi
Utställningsverksamhet, evenemang, information

Koordinator
Susanne Grönroos
Tel. 040 738 5651
susanne.gronroos@soderlangvik.fi
Evenemang, marknadsföring, fakturering

Söderlångvik Gård
Amos Andersonvägen 2,
25870 Dragsfjärd
Tel. 02 424 662
www.facebook.com/soderlangvik
 

 

amos
 

 

visitfi